📅 Gå Med – Lørdagsliv i Herning
Lørdag d. 1. november 2025
🕤 Tid: Kl. 09.30
📍 Mødested: Africa Tours, Torvet i Herning
🚶♀️ Varighed: Ca. 75 minutter
🗺️ Ruten: Rundt i Herning
👟 Deltagelse: Gratis og åben for alle – ingen tilmelding nødvendig
✨ En aktiv og hyggelig start på weekenden
Trænger du til frisk luft, fællesskab og nye indtryk? Så tag med på Gå Med – Lørdagsliv i Herning!
Det er gratis, uformelt – og for alle, der har lyst til at opleve byen med friske øjne og godt selskab.
Vi mødes foran Africa Tours på Torvet og går en let rute på ca. 3 km – gennem grønne åndehuller og levende byliv.
Undervejs stopper vi foran udvalgte steder, hvor der måske venter et smil, en kop kaffe ☕ – eller et særligt “gå-ind-tilbud”.
👣 Herning i bevægelse – sammen
Gå Med er en ny tradition i Herning – en lille lørdagsvane, der kombinerer fællesskab, motion og inspiration.
Turen er oplagt for både børn, voksne, ældre – og alt derimellem.
🎤 Dagens vært: Jimmy Bøjgaard
Jimmy Bøjgaard er prisvindende tidligere elitespiller i tennis 🎾 fra Herning og i dag blandt andet kendt som alsidig tv- og sportskommentator på TV2🎥
Jimmy tager os med på en skøn og gåtur gennem Herning, hvor han garanteret deler historier og perspektiver fra både sportens og byens verdener.
🤝 Kom som du er – og gå med
Der er ingen krav. Bare tag naboen, barnevognen – eller bare dig selv – under armen og mød op.
Vi lover god stemning, let motion og nye perspektiver på Herning 💛
.